logoT I T A N I C


---
menu
Knihy


Pavel Šembera:

Brazílie – Návod k použití

O autorovi: www.tudobem.cz/o-autorovi

Je to humoristická kniha, učebnice i konverzační příručka naráz. Čte se skvěle. Těžko by se našel lepší pozorovatel brazilské reality a nátury Brazilců, než je Pavel Šembera. Zkracuje dlouhou cestu k pochopení situací, do kterých se člověk dostane hned po příjezdu do Brazílie a pak každých dalších pět minut. Čechům v Brazílii přijde na první pohled podezřelý zejména tamní životní optimismus. Nejsou to však povrchní úsměvy made in USA. Brazilská radost ze života je pravá a je to ta nejnakažlivější choroba, ke které člověk může v Brazílii přijít. Kniha skvěle připravuje na střet s touto brazilskou realitou. Možná by se spíš měla jmenovat „Brazílie – návod k použití života“.

Doporučil bych ji každému, kdo se do země chystá jako turista. Nemusí mít obavy, že neumí portugalsky, protože v Brazílii není důležité, JAK se komunikuje, ale ŽE se komunikuje. A nakonec stačí jedno výmluvné gesto: zdvižený palec. Když se cizinec ovšem naučí pár frází, tak ho Brazilci budou prostě milovat, protože jsou hrdí na svou zemi a kulturu. A v této knize lze načerpat tolik užitečných slov a konverzačních obratů, které nejsou v žádné učebnici, a tolik trefných postřehů, že i samotní Brazilci jimi budou překvapeni.

Knihu doporučuji i všem milovníkům a znalcům Brazílie. Já osobně si ji ale do knihovny nedám. Bude totiž pořád ležet někde při ruce, aby co chvíli zaháněla mé saudade (stýskání po Brazílii – viz varování v knize č. 3) a roztahovala můj úsměv, kdyby měl náhodou v Čechách tendenci trochu se smršťovat…

David Koubek,
zpravodaj Českého rozhlasu v Brazílii a Jižní Americe (2014–2016)

---

Nakladatelství TITANIC, http://www.titanic.n.cz, titanic.n@gmail.com, Plzeňská 222, 150 00 Praha 5, tel: 257211257
[ Úvod | Knihy | Turistické informace | Fotoarchiv | Tiskové služby ]